Aug
25
10:30 AM10:30

Sunday, August 25th

Sound System: Bob Stickney

Computer: Gloria Stickney

Ushers: 

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Karen Van Meter

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Jenny Wilmoth

Meditation: Nick Brouwer

Communion Servers: Ted Hamilton, Andrew Voss, Chubby Nunn, Gerald Yokely, Duane Elliott,

Earl Voss, & Tim Cox

August Alternate Servers: Butch Calloway and Aubrey Jennings 

August Communion Preparation: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Coffee Prep: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Baptistery Workers: Joe & Sharon Wingo

View Event →

Aug
18
10:30 AM10:30

Sunday, August 18th

Sound System: Andrew Voss

Computer: Robin Voss

Ushers: Joe Wingo, Phillip Crews, & Ron Covel

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Andrew & Casey Voss

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Tracy & Lauren Mosley

Meditation: David Fisher

Communion Servers: Terry Sorrells, Matt Moran, Steve Johnson, Ben Nickless, Ron Covel

and Todd Hill

August Alternate Servers: Butch Calloway and Aubrey Jennings

August Communion Preparation: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Coffee Prep: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Baptistery Workers: Joe & Sharon Wingo

View Event →
Aug
11
10:30 AM10:30

Sunday, August 11th

Sound System: Faith Wiltsie

Computer: Tori Van Meter

Usher: 

Greeters: Main lobby: Earl & Robin Voss

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Sonya Cox

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Susie Burton & Kayla Shoaf

Meditation: Clay Yates

Communion Servers: Bobby Atkins, Allan Brown, Chris Spainhour,

John Henn, & Keith Kiger

August Alternate Servers: Butch Calloway and Aubrey Jennings 

August Communion Preparation: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Coffee Prep: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Baptistery Workers: Joe & Sharon Wingo

View Event →
Aug
4
10:30 AM10:30

Sunday, August 4th

Sound System: Scott Tedder

Computer: Joseph Hill

Usher: Ricky Mosley

Greeters: Main lobby: Harold & Sandra Allen Children’s Wing: Nick & Tina Brouwer

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Kay Atkins

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Stephanie Tate

Meditation: Gary Thomas

Communion Servers: Todd Hill, Thad Cox, Bob Tuscana, Bob Stickney, Arnold Booth,

David Spainhour, and Eddie Snow 

August Alternate Servers: Butch Calloway & Aubrey Jennings  

August Communion Preparation: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Coffee Prep: Brenda Lane, Monette Cook, & Tammy Demertzis

August Baptistery Workers: Joe & Sharon Wingo

View Event →
Jul
28
10:30 AM10:30

Sunday, July 28th

Sound System: Bob Stickney

Computer: Gloria Stickney

Ushers: 

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Karen Van Meter

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Jenny Wilmoth

Meditation: Nick Brouwer

Communion Servers: Ted Hamilton, Andrew Voss, Chubby Nunn, Gerald Yokely, Duane Elliott,

Earl Voss, & Tim Cox

July Alternate Servers: Clay Yates and Todd Hill 

July Communion Preparation: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Coffee Prep: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Baptistery Workers: Keith & Sandra Smith

View Event →
Jul
21
10:30 AM10:30

Sunday, July 21st

Sound System: Andrew Voss

Computer: Robin Voss

Ushers: Joe Wingo, Phillip Crews, & Ron Covel

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Andrew & Casey Voss

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Tracy & Lauren Mosley

Meditation: David Fisher

Communion Servers: Terry Sorrells, Matt Moran, Steve Johnson, Ben Nickless, Ron Covel

and Todd Hill

July Alternate Servers: Clay Yates and Todd Hill 

July Communion Preparation: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Coffee Prep: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Baptistery Workers: Keith & Sandra Allen

View Event →
Jul
14
10:30 AM10:30

Sunday, July 14th

Sound System: Faith Wiltsie

Computer: Tori Van Meter

Usher: 

Greeters: Main lobby: Joyce Hobson & Wanda Henn Children’s Wing: Ron & Tammy Covel

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Sonya Cox

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Susie Burton & Kayla Shoaf

Meditation: Terry Sorrells

Communion Servers: Clay Yates, Bobby Atkins, Allan Brown, Chris Spainhour,

John Henn, & Keith Kiger

July Alternate Servers: Clay Yates and Todd Hill 

July Communion Preparation: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Coffee Prep: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Baptistery Workers: Keith & Sandra Allen

View Event →
Jul
7
10:30 AM10:30

Sunday, July 7th

Sound System: Scott Tedder

Computer: Joseph Hill

Usher: Ricky Mosley

Greeters: Main lobby: Greg & Betty Ricket Children’s Wing: Ron & Tammy Covel

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Kay Atkins

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Stephanie Tate

Meditation: Gary Thomas

Communion Servers: Todd Hill, Thad Cox, Bob Tuscana, Bob Stickney, Arnold Booth,

David Spainhour, and Eddie Snow 

July Alternate Servers: Clay Yates and Todd Hill  

July Communion Preparation: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

April Coffee Prep: Paul & Erinn Haynes, Jeff & Tami Fishel

July Baptistery Workers: Keith & Sandra Smith


View Event →
Jun
30
11:00 AM11:00

Sunday, June 30, 2019

Sound System: Mike Grayson

Computer: Tori Van Meter

Ushers:

Sunday School (9:30 am - 10:30 am): Robin Voss

Nursery Morning Worship (10:30 am - 11:30 am): Edie and Anna Hill

Meditation: Glenn Van Meter

Communion Servers: Ted Hamilton, Joe Wingo, Chubby Nunn, Gerald Yokely, Duane Elliott,

Earl Voss, & Tim Cox

June Alternate Servers: Chubby Nunn and Allan Brown 

June Communion Preparation: Earl & Robin Voss, Lawrence & Teri Voss

June Coffee Prep: Earl & Robin Voss, Lawrence & Teri Voss

June Baptistery Workers: Lawrence & Teri Voss

June Backpack Delivery Driver:

View Event →